Przejdź do treści

Kronika szkoły

Pierwsza kronika naszej szkoły została założona w roku 1868 r. przez pana Michała Jaszkiewicza na polecenie Wysokiej Cesarsko-Królewskiej Komisji Namiestniczej.

Wspomniana Komisja nałożyła obowiązek prowadzenia takiej kroniki przez wszystkie szkoły ludowe. Dokument ten zawierał informacje o początku istnienia szkoły, sposobie jej dotowania, a także o nauczanych przedmiotach, podręcznikach, czy też liczbie uczęszczających do niej  dzieci. Z czasem zaczęły się w niej pojawiać zapiski z bieżącego funkcjonowania szkoły.

W roku 1883 r. nauczyciel miejscowy, Teofil Terlikiewicz stworzył od nowa kronikę szkoły, przepisując fragmenty najstarszej części, dowolnie je skracając. Ta część kroniki prowadzona była do roku 1932. Obok suchych zapisków prezentujących pracę szkoły opisuje też dramaty ludzi z nią związanych. W latach siedemdziesiątych XIX wieku powstał fragment w języku niemieckim. Szkołę dotykają wydarzenia historyczne – wizyta cesarza Franciszka I w Krakowie czy I wojna światowa.

Zacięcie poznawcze i chęć penetrowania starych dokumentów przez grupę uczennic Gimnazjum nr 77 (będącego podówczas obok Szkoły Podstawowej nr 141 – częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 52 w Krakowie) pod opieką pani Wioletty Pełki przyczyniły się do przepisania obszernych fragmentów kroniki z 1883 r. Wydanie opracowanej kroniki, wzbogaconej m.in. o wspomnienia byłej uczennicy, Heleny Mierzwy z domu Ściborowskiej, udostępnionych przez jej syna, pana Wojciecha Mierzwę – nastąpiło w roku jubileuszowym 2018.

Po II wojnie światowej szkoła w Kościelnikach wznowiła swoją działalność. W archiwach szkoły zachowały się powojenne kroniki dokumentujące losy kolejnych pokoleń uczęszczających do szkoły w krakowskim osiedlu Kościelniki.

Skip to content