rozpoczyna się historia naszej szkoły. Dozór Główny prorektora Liceum Krakowskiego św. Anny powołuje w Kościelnikach Szkołę Początkową. Pierwszą siedzibą szkoły był dom nauczyciela (sprawującego równocześnie funkcje organisty) który mógł pomieścić nie więcej niż 10 dzieci. Następnie szkołę przeniesiono do budynku plebańskiego w pobliżu kościoła w Górce Kościelnickiej. Izba szkolna mieściła się w budynku drewnianym z dwoma okienkami. Mogła pomieścić ok. 30 dzieci. Szkoła obejmowała swoim zasięgiem cztery miejscowości będące własnością hrabiego Józefa Wodzickiego : Kościelniki, Górkę Kościelnicką, Cło i Stanisławowice.
1 LISTOPADA 1841 ROKU -
szkoła zostaje przeniesiona do nowej siedziby w Kościelnikach. Mieści się teraz w większym ( może uczyć się 80 dzieci) jednoizbowym drewnianym budynku zakupionym i odremontowanym z funduszy hrabiego Wodzickiego.
1857 ROK –
władze szkolne urzędu Powiatu Mogilskiego uznają budynek szkoły za nie nadający się na zdrowe pomieszczenie dla dzieci, gdyż został zbudowany na terenie podmokłym. Ówczesny właściciel Kościelnik – hrabia Stefan Potocki - obiecuje fundusze na budowę nowej szkoły. Jednak po wykonaniu fundamentów budowa zostaje przerwana z powodu wyjazdu hrabiego za granicę.
16 LISTOPADA 1864 ROKU –
ostatecznie ukończono budowę nowego budynku szkoły z funduszy gminnych, składek parafian i dotacji hrabiego Potockiego. Zostaje on poświęcony po uroczystej Mszy Świętej w obecności wójtów, radnych, członków gminy oraz dzieci.
1868 ROK -
"Historyja Szkoły Ludowej w Kościelnikach".
1874 ROK -
w wyniku kolejnej reformy szkoła w Kościelnikach zostaje Szkołą Etatową.
1891 ROK -
podjęto decyzję o budowie nowej, jednopiętrowej, murowanej szkoły z dwoma salami. Na czele sześcioosobowej Rady Szkolnej prowadzącej budowę staje hrabia Roman Wodzicki.
1892 ROK -
ukończono budowę i dzieci rozpoczynają naukę w pierwszym murowanym budynku szkolnym zbudowanym tuż obok starego budynku przy drodze z Kościelnik do Górki Kościelnickiej.
1902 ROK -
dobudowano ganek i front budynku szkolnego.
1914 ROK –
I WOJNA ŚWIATOWA - w październiku Kościelniki znajdują się na linii frontu wojsk austriacko-węgiersko-niemieckich i rosyjskich. Walki rozgrywają się na polach kościelnickich, w szkole zorganizowano austriacki szpital polowy. Tereny te kilkakrotnie przechodzą z rąk do rąk. Po przejęciu Kościelnik przez wojska rosyjskie wieś zostaje ograbiona, zaś całe drewniane wyposażenie szkolne zostaje zużyte na budowę rowów strzeleckich. W grudniu 1914 roku Kościelniki odbito z rąk rosyjskich.
KWIECIEŃ 1915 –
dzieci wracają do nauki w szkole. Budynek bez drzwi, okien, ławek, pieców z odrapanymi murami. Dzieci siedzą „po turecku” i piszą w zeszytach leżących na podłodze.
WRZESIEŃ 1915 –
odbudowa zniszczeń wojennych -zakupiono używane ławki szkolne ze szkół miejskich z Krakowa oraz sporządzono nowe stoły, szafy i tablice.
11 LISTOPADA 1918 –
Polska odzyskuje niepodległość – Rada Regencyjna przekazuje Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad tworzącym się wojskiem, Warszawiacy i mieszkańcy i innych miast zaczynają rozbrajać żołnierzy zaborców. W Galicji, w tym również w Kościelnikach niepodległość i przejmowanie władzy rozpoczyna się wcześniej - już pod koniec października 1918.
1921 ROK –
w wyniku reformy szkolnictwa opracowano nowy program szkolny, szkoła zmienia nazwę na Szkołę Powszechną.
1925 ROK –
szkoła zostaje przeorganizowana z dwuklasowej w pięcioklasową i pracuje w niej 5 nauczycieli.
1927 ROK –
szkołę poddano remontowi – uczy się w niej ok. 200 dzieci.
1930 ROK –
w szkole pracuje lekarz szkolny, który zakłada każdemu dziecku kartę zdrowia.
1 WRZEŚNIA 1939 ROKU –
wybucha II wojna światowa. Działania wojenne w dużym stopniu oszczędzają teren szkoły. Po upadku Powstania Warszawskiego we wsi w budynkach pałacu był szpital.
1950 ROK –
szkoła realizuje 7 – klasowy system nauki, każda klasa uczy się osobno, uczęszcza do niej ok. 180 dzieci z Kościelnik, Wróżenic, Węgrzynowic.
LISTOPAD 1955 ROKU –
elektryfikacja Kościelnik – również w szkole rozbłysło światło elektryczne.
1963 ROK –
wybudowano dogodną drogę przez wieś.
1966 ROK –
pierwszy rok reformy szkolnej –8-klasowa Szkoła Podstawowa w Kościelnikach.
1 WRZEŚNIA 1987 –
ukończono całkowitą przebudowę i rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 141 w Krakowie
(w wyniku zmian administracyjnych Kościelniki stają się częścią Krakowa - jednym z jego osiedli).
20 PAŹDZIERNIKA 1997 ROKU –
z fundacji księdza proboszcza Józefa Hojnowskiego proboszcza kościoła w Górce Kościelnickiej, odsłonięto w szkolnym holu tablice upamiętniające pracę nauczycieli w naszej szkole na przestrzeni 183 lat istnienia.
1 WRZEŚNIA 1999 ROKU –
pierwszy rok reformy szkolnej - w Kościelnikach funkcjonuje 6-letnia Szkoła Podstawowa.
1 WRZEŚNIA 2002 -
w wyniku starań społeczności lokalnej - w Kościelnikach rozpoczyna działalność Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 52, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 141 oraz Gimnazjum nr 77.
14 CZERWCA 2009 -
Uroczyste nadanie imienia ks. Jana Twardowskiego Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 52 i poświęcenie sztandaru.
GRUDZIEŃ 2013 -
podczas remontu fundamentów znaleziono butelkę z aktem erekcyjnym szkoły z roku 1891.
Nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 141 im. ks. Jana Twardowskiego w Krakowie