Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „1000-lecie Królestwa Polskiego” organizowanego przez Muzeum Historii Polski i Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy, oraz Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu. W ramach tego projektu poniedziałek 17 marca poświęcony był w naszej szkole okrągłej rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Podeszliśmy do tematu z rozmachem należnym naszemu władcy. Stroje znacznej części uczniów i nauczycieli inspirowane były średniowieczem, a wśród najmłodszych klas zorganizowaliśmy konkurs na strój średniowieczny. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ rodzice stanęli na wysokości zadania i wybór był bardzo trudny. Ostatecznie wśród uczniów klas I-III przyznano po trzy 1., 2. i 3. miejsca oraz łącznie 6 wyróżnień. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i przypinki.
To nie jedyne wydarzenie związane z tą szczególną rocznicą. Rozstrzygnęliśmy również konkurs plastyczny „Moneta na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Tu w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III oraz IV-VIII) przyznano 1, 2 i 3 miejsce oraz po jednym wyróżnieniu. Nagrody i dyplomy wręczał sam Pan Dyrektor wraz z Panią Elą Cikałą.
Jednak konkursy to nie wszystko. Od samego rana w szkole poczuć można było średniowieczny klimat, a to za sprawą naszych gości z Bractwa Rycerskiego Kerin z miejscowości Subkowy niedaleko Gdańska. Panowie przygotowali dla naszych najmłodszych uczniów lekcję żywej historii pt. „Rycerze i ich zwyczaje”, natomiast dla starszych dzieci i młodzieży program „Koronacja króla Bolesława Chrobrego”. Wszystkim zajęcia bardzo się podobały, szczególnie że najodważniejsi mogli wcielić się w prawdziwego rycerza, św. Wojciecha lub cesarza Ottona III.
Na tym atrakcje się nie skończyły. Dla uczniów od IV do VIII klasy Pani Kasia Kondej z Panią Wiolą Pełką przygotowały escape room o Bolesławie Chrobrym (to również jedno z zadań w ramach projektu), a Pan Marek Niedziocha poprowadził lekcję przygotowaną wcześniej przez Panią Małgosię Białek, na temat koronacji naszego pierwszego króla (to kolejne zadanie projektowe). Uczennice VII klasy bardzo aktywnie włączyły się w prace zespołu i pod czujnym okiem wychowawczyni, Pani Beaty Paśko przygotowały imponującą „średniowieczną” fotobudkę, w której każdej chętnej osobie zdjęcia robiła Pani Asia Kammer-Węgiel.
Ostatnią część obchodów Szkolnego Dnia Bolesława Chrobrego stanowiły pokazy dawnych rzemiosł w kramach przygotowanych przez starsze klasy, pod okiem wychowawców: IV klasa przybliżyła nam tajniki tkactwa (wych. p. R. Wosiek), V klasa opowiedziała o garncarstwie (wych. p. W. Pełka), VI klasa wprowadziła nas w zagadnienia związane z bednarstwem (wych. p. T. Bigaj), VII klasa opracowała szczegółowo garbarstwo (wych. p. B. Paśko), a VIII klasa przyjrzała się bliżej kowalstwu (wych. p. R. Gimlewicz). Wszyscy na swych stoiskach zgromadzili wiele ciekawych eksponatów, które nam zaprezentowali i o których chętnie opowiadali. Po prezentacji rzemiosł odbyło się wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów i uczestników obydwu konkursów. Po zakończeniu uroczystości uczniowie z nauczycielami rozeszli się do klas.
Całą imprezę prowadziła Pani Elżbieta Cikała, która jest zarazem koordynatorem projektu. Przez cały czas trwania uroczystości można było częstować się „średniowiecznymi” smakołykami przygotowanymi przez nasze niezawodne mamy z wszystkich klas, których przedstawicielki czuwały na tym, aby na naszym stole niczego nie brakło. A znaleźć tam można było: kołacze, cebularze, podpłomyki, rogaliki, bułeczki, rumiane jabłuszka… Wszystko przepyszne. Mamy także poczuły klimat średniowieczny, gdyż również wystąpiły w strojach z tamtej epoki.
Należy dodać, że nauczyciele zadbali również o dekorację w sali gimnastycznej, gdzie dominował portret króla Bolesława Chrobrego i dwa piękne orły piastowskie. Na korytarzu powstała gazetka o ciekawostkach dotyczących samego króla Bolesława i koronacji, a także zawisły zwycięskie prace – monety z wizerunkiem króla.
Na obchodach Dnia Bolesława Chrobrego nie zabrakło gości z innych krakowskich szkół. Odwiedziły nas:
– Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 142 w Krakowie Wolicy, Pani Izabela Podgórska
– Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 140 w Krakowie Wyciążach, Pani Ewelina Sitarz
– Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 74 w Krakowie Branicach, Pani Aneta Tłustowska
To było duże wydarzenie, a ten dzień pozostanie w naszej pamięci na długi czas. W jego zorganizowanie zaangażowało się mnóstwo osób: od niemal wszystkich nauczycieli, przez uczniów, rodziców po osoby nie związane na co dzień z naszą szkołą. Są również osoby, które choć nie wymienione tu z nazwiska, bardzo się przyczyniły do tego, że wszystko poszło zgodnie z planem. Tym osobom szczególnie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć 😊.


